KAZIMIERZ TWARDOWSKI
Treść
Artysta urodził się w Olszance, Gmina Podegrodzie. Ukończył liceum plastyczne w Tarnowie i studia na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Toruniu, uzyskując w 1977 roku dyplom z malarstwa z wynikiem celującym.
Po zakończeniu nauki wrócił na Sądecczyznę i zamieszkał w Naszczowicach. Główną tematyką jego obrazów jest pejzaż z całym bogactwem zmieniających się form i kolorów. Artysta pracuje w różnych technikach malarskich, ale najpełniej wypowiada się w akwareli. Uważany jest za jednego z mistrzów malarstwa akwarelowego posiadającego swoją wypracowaną, niezaprzeczalną pozycję w gronie artystów. Jest gorącym zwolennikiem ochrony naturalnego krajobrazu rodzinnej gminy. W domu artysty w Naszacowicach funkcjonuje galeria autorska dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Artysta planuje utworzenie tu miejsca spotkań artystów z całego świata.
Obrazy Kazimierza Twardowskiego są prezentowane na wystawach i w galeriach w Polsce, Niemczech, Austrii, Słowenii, Holandii, Belgii, Japonii, Kanadzie, Meksyku i Norwegii.
Laureat licznych nagród i wyróżnień: nagrody im. Bolesława Barbackiego (1980 r., 2003 r.), nagrody Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury na terenie województwa nowosądeckiego (1982 r. i 1983 r.), nagrody III stopnia Wojewody Nowosądeckiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki (1984), nagrody im. Stanisława Witkiewicza za całokształt twórczości (1992 r.), III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie malarstwa i plakatu-Ekologia 93-Radom ,nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa "Mój Pejzaż", Ciechanów "97 Złota rama, nagrody zarządu okręgu ZPAP Kraków (2000 r.) I kw.2003- Stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego– Program "Światło i przestrzeń w akwareli 2003", wyróżnienia profesora ASP Mieczysława Górowskiego "Salon ZPAP Nowy Sącz 2007", nagrody Starosty Nowosądeckiego z okazji 30-lecia pracy twórczej 2009 r. ,Zloty medal za obrazy w technice akwareli na Międzynarodowym Salonie Sztuki w południowej Bretanii "Salon de Mesquer" Merite Artistique Europeen- France-2008,uhonorowany medalem -Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej w 2010 ,nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Nowego Sącza na dorocznej wystawie Nowosądeckiego Oddziału ZPAP - Salon 2011.
Wieloletni aktywny członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Sztuka Podhalańska w Zakopanem. 2010 współzałożyciel i członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich w Warszawie.
Osobnym rozdziałem jest jego działalność wystawienniczo - plenerowa w Norwegii, gdzie od 14 lat razem z żona organizują pobyty plenerowo -wystawiennicze w różnych miejscach Norwegii. Spotykają tam ciekawych ludzi i zawsze promują Polskę a w szczególności swój region co udokumentowane jest w tamtejszej prasie. Jego działalność zauważona była również przez Ambasadę Królestwa Norwegii która zaprasza artystę na wystawy towarzyszące imprezom o tematyce norweskiej. Artysta czuje sie wyróżniony ze spotkania z Para Książęcą podczas obchodów 100 rocznicy niepodległości Norwegii, gdzie artysta odebrał gratulacje i wręczył swój album malarstwa księżnej Mette Marit.
Mniej znana dziedzina działalności twórczej artysty jest tematyka sakralna, która uprawia od dawna równolegle z twórczością wystawiennicza. Ukoronowaniem tego było przystąpienie do prac projektowych do polichromii kościoła parafialnego w Podegrodziu a w następnym etapie realizacja malowideł w kościele. Dużym zaangażowaniem pana Twardowskiego i jego żony były prace związane z przygotowaniem kaplicy poświeconej bł. Ojcu St. Papczyńskiemu ,na co złożyły się projekty i realizacja malowideł jak i również nadzór nad realizacją wystroju Kaplicy.
Kazimierz Twardowki
Naszacowice 86
33-386 Podegrodzie
tel +48(18) 445 91 58
e-mail:twardowski.k@op.pl
www.twardowski.ostol.pl
Przykładowe prace:
Stara rybacka przystan w Hardangen 56x38 cm 2010
Górski potok 25x38 cm 2010
Sądecka impresia - 70x50 cm 2008
Widok na Jaworzynę z Podegrodzia
- 50 x 60 1995
Wykorzystywanie i rozpowszechnianie zdjęć chronionych przez prawa autorskie, bez wiedzy i zgody autora jest zabronione.