Odzież i tekstylia
Treść
Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe regulacje prawne, które nakładają na gminy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i zużytej odzieży. Aby wywiązać się z tego obowiązku trzeba będzie jeszcze skuteczniej segregować śmieci, co oznacza iż właściciele nieruchomości nie mogą wrzucać odpadów tekstylnych i zużytej odzieży do worka na odpady zmieszane. Zmiana ta nie będzie wymagała od mieszkańców zakupu nowych pojemników czy nowych worków na odpady segregowane.
W związku z czym Mieszkańcy Gminy Podegrodzie odpady z tekstyliów i zużytej odzieży mogą oddawać do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Podegrodziu (GPSZOK), bez konieczności uiszczania dodatkowej opłaty, jedynie samodzielnie powinni dowieść własnym środkiem transportu odpady do GPSZOK.
Odpady tekstylne i zużytej odzieży – to odpady wykonane z tkaniny lub dzianiny, pochodzenia naturalnego lub sztucznego. Należy tu wymienić przede wszystkim: odzież, ręczniki, obrusy, firany, zasłony, pościele, koce, narzuty, dywany, ścierki, obuwie, paski, torebki, itp.
Dodatkowo informujemy, iż na terenie Gminy są rozmieszczone pojemniki Polskiego Czerwonego Krzyża, na zbiórkę tekstyliów i odzieży używanej (takiej, która jeszcze nadaje się do użytku).
GPSZOK usytuowany jest na terenie zamkniętego składowiska odpadów komunalnych w Podegrodziu. Punkt ten jest czynny jeden raz w tygodniu w każdy poniedziałek w godzinach od 12:00 do 19:00 w okresie od kwietnia do września oraz w godzinach od 10:00 do 17:00 w okresie od października do marca, a także w każdą ostatnią sobotę miesiąca w godzinach od 8:00 do 13:00.
Najgorszym rozwiązaniem jest wyrzucenie tekstyliów i zużytej odzieży na wysypisko śmieci, gdzie zalegają latami, a rozkładając się, wydzielają toksyczne substancje, zatruwające powietrze, glebę i wodę. Przede wszystkim warto się zastanowić, czy nie przydadzą się komuś innemu i spróbować dać im „drugie życie”. Obowiązkowa segregacja tekstyliów i zużytej odzieży ma na celu nie tylko zmniejszenie ilości odpadów, ale także poprawę efektywności systemu gospodarowania odpadami. Dzięki recyklingowi zmniejszyć się może zapotrzebowanie na produkcję nowych ubrań.