Przejdź do treści
Przejdź do stopki

VIII sesja Rady Gminy Podegrodzie

AKTUALNOŚCI

Treść

W dniu 26 listopada 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbyła się ósma sesja Rady Gminy Podegrodzie. Gościem na sesji był Pan Stanisław Pasoń Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Podczas sesji Pan Jerzy Jasiński Przewodniczący Rady Gminy Podegrodzie oraz Pani Wójt Małgorzata Gromala przedstawili informacje o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

Rada Gminy Podegrodzie podczas sesji podjęła następujące uchwały dotyczące:

  • zmian w budżecie gminy na rok 2024 i zmian w wieloletniej prognozie finansowej,

W wyniku dokonanych zmian w budżecie na podstawie podjętej uchwały budżet Gminy Podegrodzie na rok 2024 wynosi:

  1. Dochody budżetu 95 965 599,24 w tym dochody majątkowe 17 138 303,01
  2. Wydatki budżetu 111 546 889,96 w tym wydatki majątkowe 33 226 328,49
  3. Deficyt budżetu 15 581 290,72
  • podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Rocznego programu współpracy Gminy Podegrodzie z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025”.

Zgodnie z art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj.: Dz. U. z 2024 r. poz. 1491) organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala, po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 w/w ustawy, przeprowadzonych w sposób określony w art. 5 ust. 5 tejże ustawy roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Zakres przedmiotowy uchwały wynika z zakresu zadań publicznych realizowanych przez gminę wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 19 ustawy o samorządzie gminnym.

Przyjęta przez radę uchwała stanowi realizację zapisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a także promuje ideę samorządności poprzez wprowadzenie przejrzystych i przyjaznych zasad uczestnictwa ww. podmiotów w podejmowaniu istotnych decyzji, a także poprzez zapewnienie uczestnictwa w dyskusji nad przygotowanymi rozwiązaniami zainteresowanym stronom.

 

  • podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania Strategii Rozwoju Gminy Podegrodzie na lata 2025–2030 oraz uchylenia dotychczasowej Strategii Rozwoju Gminy Podegrodzie na lata 2021–2030.

Prace związane z przygotowaniem projektu Strategii Rozwoju Gminy Podegrodzie na lata 2025-2030 składają się w szczególności:

a. opracowanie wniosków z diagnozy sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej gminy, przygotowanej na potrzeby strategii;

b. wypracowanie założeń programowych Strategii Rozwoju Gminy Podegrodzie na lata 2025-2030, w tym określenie celów i kierunków działań oraz oczekiwanych rezultatów i wskaźników;

c. wypracowanie założeń funkcjonalno-przestrzennych Strategii Rozwoju Gminy Podegrodzie na lata 2025-2030, w tym:

- określenie modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy wraz z ustaleniami i rekomendacjami w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w gminie,

- charakterystyka obszarów strategicznej interwencji zawartych w strategii rozwoju województwa i fakultatywnie określenie obszarów strategicznej interwencji gminy, wraz z zakresem planowanych działań.

Projekt Strategii Rozwoju Gminy Podegrodzie na lata 2025-2030 podlega konsultacjom w szczególności z: sąsiednimi gminami i ich związkami, lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi, mieszkańcami gminy, a także z właściwym Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie:

a) ogłoszenie, przy pomocy środków masowego przekazu, w tym strony internetowej gminy, informacji o konsultacjach, terminie i sposobie przekazywania uwag do projektu Strategii Rozwoju Gminy Podegrodzie na lata 2025-2030 oraz terminie i miejscu spotkań konsultacyjnych;

b) przeprowadzenie konsultacji;

c) przygotowanie sprawozdania z przebiegu i wyników konsultacji, zawierającego w szczególności ustosunkowanie się do zgłoszonych uwag wraz z uzasadnieniem, oraz jego publikacja co najmniej na stronie internetowej gminy.

  • podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Podegrodzie na lata 2024-2030.

Gmina Podegrodzie dostrzega konieczność opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR), mającego na celu wsparcie zdegradowanych obszarów gminy, które w wyniku licznych zmian społeczno-gospodarczych borykają się z problemami strukturalnymi. Program rewitalizacji będzie stanowił kompleksowy plan działań, mający na celu poprawę jakości życia mieszkańców, zwiększenie atrakcyjności gospodarczej oraz przywrócenie zdegradowanych obszarów do aktywnego funkcjonowania w strukturze gminy. Wieloaspektowe problemy, takie jak ograniczony dostęp do usług, niski poziom przedsiębiorczości, starzejąca się infrastruktura oraz trudności związane z aktywizacją społeczną, negatywnie wpływają na rozwój wybranych obszarów gminy. Zjawiska te są wynikiem zarówno dawnych zaniedbań, jak i obecnych wyzwań społeczno-gospodarczych, które powodują, że część terenów wymaga zintegrowanych i przemyślanych działań naprawczych. Podegrodzie, jako gmina o dużym potencjale turystycznym i kulturowym, potrzebuje narzędzi, które umożliwią jej dalszy rozwój oraz pełne wykorzystanie zasobów i potencjałów.

Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji pozwoli na określenie kierunków i priorytetów rozwoju, które obejmą pięć kluczowych obszarów działań:

1. Społeczny – zmniejszenie negatywnych zjawisk społecznych, takich jak bezrobocie, ubóstwo oraz ograniczony dostęp do edukacji i kultury. Wzmocnienie kapitału społecznego i integracji mieszkańców gminy będzie kluczowe dla podniesienia ich jakości życia oraz aktywności w życiu publicznym.

2. Gospodarczy – wspieranie rozwoju lokalnych przedsiębiorstw i promowanie przedsiębiorczości, co wpłynie na wzrost atrakcyjności inwestycyjnej oraz poprawę sytuacji gospodarczej na obszarach objętych rewitalizacją.

3. Środowiskowy – działania zmierzające do ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego. W tym zakresie szczególnie istotne będą działania na rzecz zachowania terenów zielonych, ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz efektywnego zarządzania odpadami.

4. Przestrzenno-funkcjonalny – modernizacja i dostosowanie infrastruktury technicznej oraz usług publicznych do potrzeb mieszkańców. Priorytetem będzie zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług oraz rozwój przestrzeni publicznych, sprzyjających integracji społecznej i rekreacji.

5. Techniczny – poprawa stanu technicznego budynków i infrastruktury w wybranych obszarach, co jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa, estetyki oraz funkcjonalności przestrzeni gminnych.

Przystąpienie do opracowania GPR umożliwi gminie Podegrodzie ubieganie się o wsparcie finansowe z programów krajowych i unijnych na realizację projektów rewitalizacyjnych, które w sposób kompleksowy przyczynią się do odbudowy i rozwoju zdegradowanych obszarów. W efekcie gmina będzie miała szansę na poprawę jakości życia swoich mieszkańców, wzrost inwestycji oraz przyciągnięcie nowych mieszkańców i przedsiębiorców.

  • podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na terenie Gminy Podegrodzie.

Rada gminy na podstawie art. 5 ust 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r.o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1170) określa wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości z tym, że stawki nie mogą przekroczyć wysokości górnych granic stawek.

W myśl art. 20 ust. 1 w/w ustawy górne granice stawek kwotowych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie I półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Wskaźnik wzrostu cen ustala się na podstawie komunikatu Prezesa GUS ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Zgodnie z komunikatem Prezesa GUS-u z dnia 15.07.2024 r. opublikowanym w M.P. poz. 645, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2024 r. w stosunku do I półrocza 2023 r. wyniósł 102,7 (wzrost cen o 2,7%).W związku z tym maksymalne stawki zostały zwaloryzowane, co oznacza , że nastąpił ich realny wzrost o 2,7 % Na podstawie w/w komunikatu, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w obwieszczeniu z dnia 25 lipca 2024 r. ogłosiło górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na  2025 r. - M. P., poz. 716

Wpływy z podatku od nieruchomości stanowią źródło dochodów własnych budżetu gminy, a uchwalenie stawek podatkowych w ww. kwotach przyczynia się do wzrostu dochodów , niezbędnych do realizacji zadań mających na celu zaspakajanie zbiorowych potrzeb społeczności lokalnej Gminy Podegrodzie.

W przedkładanym projekcie uchwały proponuje się wzrost obowiązujących stawek. Przyjęte uchwałą w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie gminy Podegrodzie na rok 2025, stawki są niższe od stawek maksymalnych określonych przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w Obwieszczeniu z dnia 25 lipca 2024 r. Realizując gminną politykę podatkową należy wziąć pod uwagę fakt, że ustalenie stawek podatku od nieruchomości na poziomie niższym od ustawowych ma wpływ na poziom wyliczonej części wyrównawczej subwencji ogólnej. Ministerstwo Finansów ustala bowiem należne dochody podatkowe gminy, stanowiące podstawę do obliczenia wysokości w/w subwencji, w oparciu o stawki ustawowe.

 

  • podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od środków transportowych na terenie Gminy Podegrodzie.

Rada Gminy Podegrodzie obniżyła dwie stawki  podatku od środków transportowych aby zachęcić firmy transportowe do rejestrowania pojazdów na terenie gminy Podegrodzie natomiast pozostałe stawki podatków pozostawiła na niemienionym poziomie na podstawie uchwały Rady Gminy Podegrodzie z 8 grudnia 2022 roku. Padła również deklaracja że przez najbliższe 5 lat nie będą podwyższane podatki od środków transportowych po to aby   zachęcić firmy transportowe do rejestrowania pojazdów na terenie gminy Podegrodzie.

  • podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie do gminnego zasobu nieruchomości w formie umowy sprzedaży nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości Gostwica.

Rada gminy wyraziła zgodę na nabycie do gminnego zasobu nieruchomości, na podstawie umowy sprzedaży na rzecz Gminy Podegrodzie, nieruchomości położonej w obrębie Gostwica, oznaczonej ewidencyjnie jako działka nr 156/3 o powierzchni 0,0183 ha na poszerzenie drogi gminnej.

  • podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w gminie Podegrodzie.

Przystąpienie do opracowania Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w gminie Podegrodzie II, związane jest z wnioskami właścicieli terenów, które dotyczą przeznaczenia działek zlokalizowanych w miejscowościach Brzezna, Chochorowice, Długołęka, Długołęka-Świerkla, Gostwica, Juraszowa, Mokra Wieś, Naszacowice, Olszana, Olszanka, Podegrodzie, Podrzecze, Rogi, Stadła. Głównym celem podjętych działań jest stworzenie takich warunków, które pozwolą maksymalnie podnieść walory terenu objętego planem oraz odzwierciedlić politykę przestrzenną Gminy Podegrodzie określoną w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Podegrodzie przyjętego uchwałą nr LV/552/2023 Rady Gminy Podegrodzie z dnia 29 czerwca 2023r. Nowy plan zawierać będzie rozwiązania zgodne ze Studium oraz obowiązującymi przepisami.

Ze względu na postępujące zmiany w kształtowaniu zabudowy oraz wzmożone inwestowanie w budownictwie mieszkaniowym na terenie gminy zasadna jest weryfikacja i korekta zapisów dot. kształtowania parametrów zabudowy oraz zasad zagospodarowania terenów. Mając na celu umożliwienie dalszego rozwoju części obejmującej tereny położone w miejscowościach: Brzezna, Chochorowice, Długołęka, Długołęka-Świerkla, Gostwica, Juraszowa, Mokra Wieś, Naszacowice, Olszana, Olszanka, Podegrodzie, Podrzecze, Rogi oraz Stadła za podstawę w kształtowaniu zasad zagospodarowania przestrzennego na terenie Gminy Podegrodzie, uznaje się za zasadne przystąpienie do sporządzenia nowego planu miejscowego.

1962058