Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Centralna Baza Emisyjności Budynków - CEEB

AKTUALNOŚCI

Treść

W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego (GUNB) trwają dalsze prace nad Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków (CEEB), narzędziem informatycznym służącym gromadzeniu i udostepnieniu informacji na temat ogrzewania wszystkich budynków w całym kraju. Oficjalnie baza ma ruszyć od 1 lipca 2021 roku.

System CEEB zastąpi w przyszłości Bazę Inwentaryzacji Ogrzewania w Małopolsce. Zgodnie z deklaracjami (GUNB) w docelowej bazie CEEB zaimportowane zostaną również dane z bazy w Małopolsce. Uruchomienie pierwszych funkcjonalności CEEB pozwalających na wprowadzenie deklaracji dot. ogrzewania budynków bezpośrednio przez mieszkańców oraz wprowadzenie przez gminy deklaracji składanych w formie pisemnej.

CEEB ma być narzędziem, służącym do identyfikacji źródeł niskiej emisji z budynków. Mają tam trafić dane pozyskane z ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji, obejmującej domy oraz wszystkie inne obiekty, np. magazyny, garaże, gospodarstwa rolne, szpitale.

CEEB to przede wszystkim produkt informatyczny, który umożliwi składanie deklaracji o użytkowanym źródle ciepła lub spalania paliw. Prace nad systemem rozpoczęły się 1 marca br. W okolicach 1 maja 2021 r. zostaną zaimplementowane mechanizmy logowania i rejestracji oraz funkcje składania deklaracji. Do 1 czerwca br. planowane jest wprowadzenie funkcji obsługi deklaracji. W pełni funkcjonalny system CEEB zostanie uruchomiony i wdrożony 30 czerwca br. tak, by wszyscy mieszkańcy Polski mieli możliwości złożenia deklaracji od 1 lipca br.

Deklaracje do CEEB będą składane zgodnie z przepisami ustawy o termomodernizacji.

Zgodnie z ustawa o termomodernizacji w deklaracji będzie trzeba zawrzeć poszczególne informacje:

– imię i nazwisko oraz nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby

– adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw

– numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie)

– adres numer (opcjonalnie)

– informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła i źródeł spalania spalin oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

Będą uruchomione do dyspozycji dwa rodzaje deklaracji – dla budynków i lokali mieszkalnych oraz budynki i lokale niemieszkalne. Dokumenty będzie można złożyć w wersji elektronicznej oraz w formie papierowej.

Na wysłanie deklaracji mieszkańcy będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Przesłanie takich danych będzie obowiązkowe (Ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw Dz.U z 2020 r. poz.2127). Niewywiązanie się z terminów może grozić grzywną do 5 tys. zł.

1831823