Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ogłoszenie Wójta Gminy Podegrodzie o Powszechnym Spisie Rolnym

Treść

Szanowni mieszkańcy Gminy Podegrodzie!

W dniach  od 1 września – 30 listopada 2020 r. na terenie całego kraju zostanie przeprowadzony Powszechny Spis Rolny .

Chciałbym zwrócić się do Państwa z prośbą o współpracę w tym przedsięwzięciu ważnym dla naszej wiedzy o polskiej wsi i polskim rolnictwie.

Spis rolny to jedyne badanie, które pozwala na pozyskanie kompleksowych danych na temat polskiego rolnictwa. Są one konieczne do kształtowania krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej oraz społecznej na wsi. Informacje uzyskane od Państwa będą stanowiły również podstawę do kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej i wytyczenie kierunków dalszego jej kształtowania. Spis realizowany jest nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii.

Obowiązek przeprowadzenia spisu nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2018/1091 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych oraz uchylenia rozporządzeń (WE) nr 1166/2008 i (UE) nr 1337/2017 (Dz. Urz. L 200 z 07.08.2018, str. 1). Jednocześnie obowiązek ten wynika z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie pt. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. Ww. Rozporządzenie obliguje wszystkie kraje UE do przeprowadzenia spisu rolnego zgodnie z kalendarzem i wymogami dotyczącymi m.in. okresów referencyjnych, zakresu podmiotowego i przedmiotowego badania, jakości danych, formy i terminów przekazania danych. Rozporządzenie określa również termin i formę opracowania raportu z badania.

Krajową podstawą prawną realizacji spisu rolnego jest ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1728).

Spis rolny zostanie przeprowadzony w gospodarstwach rolnych:

- osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych);

- osób prawnych;

- jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy, a użytkownicy gospodarstw rolnych w ramach spisu rolnego są obowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi (art. 7 ust. 2 ww. ustawy)

Podstawową metodą zbierania danych w spisie będzie samospis internetowy przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji formularzowej dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Samospis internetowy rozpocznie się w dniu 1 września 2020 r. i potrwa do zakończenia spisu, tj. do dnia 30 listopada 2020 r.

W przypadku braku dostępu do Internetu można będzie spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową 22-279-99-99 wew. 1 i wybierając opcję "Spisz się przez telefon", lub udać się do Urzędu Gminy w Podegrodziu, gdzie będzie przygotowane stanowisko komputerowe do przeprowadzenia samospisu.

Jeżeli użytkownik gospodarstwa rolnego nie spisze się samodzielnie, dane będą zbierane przez rachmistrza spisowego w drodze wywiadu telefonicznego. Wywiad telefoniczny przeprowadzany przez rachmistrzów telefonicznych - pracowników Urzędu Statystycznego,  przeprowadzany będzie w okresie od 16 września 2020 r. do 30 listopada 2020 r.

Inną formą zbierania danych będzie wywiad bezpośredni przez Rachmistrza terenowego z wykorzystaniem urządzenia wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu rolnego. Realizacja spisu metodą wywiadu bezpośredniego uzależniona będzie od sytuacji epidemicznej w kraju. Rachmistrz posiadać będzie identyfikator umieszczony w widocznym miejscu, zawierający następujące informacje:

  • imię, nazwisko,
  •  
  • numer, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
  • określenie  terenu gminy, na którym jest upoważniony do przeprowadzania wywiadu,
  • podpis osoby upoważnionej,
  • okres na jaki identyfikator został wystawiony.

Wywiad bezpośredni będzie trwał od 1 października 2020 r. do 30 listopada 2020 r.

W pierwszej części formularza PSR 2020 będą zawarte pytania dotyczące danych teleadresowych, a także samego gospodarstwa rolnego, takie jak:

- sprzedaż wytworzonych w tym gospodarstwie produktów rolnych,

- zużywanie więcej niż 50% wartości wytworzonej produkcji rolnej na potrzeby własne gospodarstwa domowego,

- udział w dochodach gospodarstwa domowego dochodów z tytułu prowadzenia działalności rolniczej, prowadzenia działalności pozarolniczej, pracy najemnej, emerytury i renty, innych niezarobkowych źródeł poza emeryturą i rentą.

W kolejnym bloku tematycznym znajdą się pytania dotyczące: powierzchni gruntów ogółem w gospodarstwie rolnym, zasiewów według gatunków uprawianych roślin i sposobu ich wykorzystania, łąk trwałych, łąk trwałych wyłączonych z produkcji, pastwisk trwałych, pastwisk trwałych nieuprawianych, przeznaczonych do wypasu, pastwisk trwałych wyłączonych z produkcji, upraw roślin przeznaczonych do przyorania, uprawianych jako plon główny, poplonów, a także plantacji o krótkiej rotacji, szkółek drzew i krzewów owocowych szkółek drzew i krzewów ozdobnych, szkółek drzew leśnych do celów handlowych oraz upraw trwałych według gatunków drzew i krzewów.

Ponadto respondent będzie zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na pytania o:

- pogłowie zwierząt gospodarskich (w podziale na podstawowe gatunki zwierząt) oraz o chów i hodowlę ryb (tj. o powierzchnię stawów, powierzchnię i objętość innych urządzeń do chowu lub hodowli ryb oraz o gatunki ryb),

- liczbę maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym, 

- zużycie nawozów mineralnych i organicznych,

- liczbę zabiegów środkami ochrony roślin,

- korzystanie ze wsparcia wykwalifikowanych doradców przy podejmowaniu decyzji w zakresie stosowania środków ochrony roślin, a także uwzględnienie przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu środka ochrony roślin personalnego doradztwa rolniczego, systemów wspomagania decyzji w ochronie roślin, progów ekonomicznej szkodliwości, prowadzonego monitoringu organizmów szkodliwych i innych źródeł doradztwa,

- samoocenę znajomości zasad integrowanej ochrony roślin.

W formularzu znajdą się również pytania dotyczące liczby, powierzchni, kubatury i pojemności budynków gospodarskich w gospodarstwie rolnym tj. obór, chlewni, kurników, silosów: zbożowych, paszowych, na kiszonki, sortowni i przechowalni, kopców ziemnych i stodół.

W spisie będę także zbierane informacje dotyczące aktywności ekonomicznej ludności. Pytania z tego zakresu będą dotyczyły pracujących w gospodarstwie rolnym. W przypadku gospodarstw indywidualnych będą to pytania o:

- zamieszkiwanie we wspólnym gospodarstwie domowym z użytkownikiem gospodarstwa rolnego,

- łączenie w danym tygodniu pracy w gospodarstwie rolnym z pracą poza gospodarstwem,

- ogólny poziom wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem,

- nakład pracy osób pracujących w gospodarstwie rolnym (według płci) w ramach pomocy sąsiedzkiej.

Natomiast w przypadku gospodarstw rolnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej pytania będą dotyczyły ogólnego poziomu wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem oraz nakładów pracy osób pracujących w gospodarstwie rolnym (według płci) innych niż pracownicy najemni stali i dorywczy oraz pracownicy kontraktowi.

Wszystkie pozyskane w czasie spisu dane podlegają tajemnicy statystycznej na zasadach określonych w art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.

Urząd Statystyczny zachęca do udziału w tym ważnym badaniu wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych - poprzez wzięcie udziału w samospisie internetowym.

Zwracam się do wszystkich rolników Gminy Podegrodzie  z prośbą o współpracę z rachmistrzami spisowymi w zaczynającym się za kilka dni Spisie Rolnym.

Od Państwa współpracy, od tego spisu rolnego, zależy w jakim zakresie będziemy mogli wykorzystać najnowsze technologie i metody, dzięki którym znacznie taniej szybciej i bezpieczniej pozyskuje się lepsze jakościowo dane statystyczne o rolnictwie i o wsi.

 

Spiszmy się jak na rolników przystało, bo #liczysięrolnictwo!

 

Więcej informacji na stronie:   https://spisrolny.gov.pl/

 

 

Wójt Gminy Podegrodzie

 ( - ) mgr Stanisław Banach

1832588