Przejdź do treści
Przejdź do stopki

INFORMACJA DLA ROLNIKÓW – ODPADY Z DZIAŁALNOŚCI ROLNICZEJ

AKTUALNOŚCI

Treść

Zgodnie z art. 6c ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 2010, z późn. zm.) – gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.
Mając na uwadze art. 6r ust. 2 w/w ustawy, z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty:
  • odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych;
  • tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych;
  • obsługi administracyjnej tego systemu;
  • edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.
     
Odpady pochodzące z działalności rolniczej, takie jak: środki ochrony roślin i opakowania po nich, worki po nawozach, sznurki, folie po kiszonkach, folie po tunelach, skrzynki, opony ciągnikowe, od przyczep i innych maszyn rolniczych, wyeksploatowane oleje silnikowe, resztki roślin z upraw oraz inne odpady pochodzące z działalności rolniczej, powinny zostać zagospodarowane przez ich wytwórce. Rolnik będący wytwórcą odpadów ma obowiązek na własny koszt zagospodarować wyżej wymienione odpady, poprzez zlecenie tych czynności podmiotowi posiadającemu odpowiednie zezwolenie.
Należy zaznaczyć, iż stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o odpadach (t. j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 701, z późn. zm.), przez odpady komunalne rozumie się odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpadów niezawierających odpadów niebezpiecznych pochodzących od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych; a także niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne pozostające niesegregowalnymi (zmieszanymi) odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały poddane czynności przetwarzania odpadów, która nie zmieniła w sposób znaczący ich właściwości.
Wobec powyższych przepisów odpady z działalności rolniczej – nie są odpadami komunalnymi. Gmina nie może z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokrywać koszy odbierania i zagospodarowania odpadów z działalności rolniczej.
Jednocześnie informujemy, iż odpady z działalności rolniczej można przekazać do firm, które zajmują się ich zbieraniem i utylizacją (np. PMP Style Sp. z o. o., Naściszowa 60, 33-300 Nowy Sącz, tel.: 603 092 499, e-mail: biuro@pmpstyle.pl).
Opony z maszyn rolniczych można oddać również w punktach świadczących usługę wymiany takich opon (za odpowiednią odpłatnością) lub tam, gdzie dokonywany jest zakup nowych opon w momencie realizacji zakupu.
 
1832845