Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podsumowanie projektu realizowanego przez OPS Podegrodzie

AKTUALNOŚCI

Treść


 

 

18 grudnia 2009 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu, odbyło się spotkanie promocyjno – podsumowujące, które dotyczyło realizowanego przez ostatni rok, unijnego projektu systemowego.

    

 

„Czas na aktywność społeczno – zawodową w gminie Podegrodzie” to projekt, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Do jego głównych założeń należy wyrównywanie szans osób, napotykających na różnorakie przeszkody w sferze osobistej oraz na rynku pracy. Podczas wspomnianego zebrania omówione zostały działania, podjęte w ramach projektu, a także rezultaty, jakie udało się dzięki nim osiągnąć. Ponadto, wręczone zostały zaświadczenia o uczestnictwie oraz pozytywnym odbyciu warsztatów i szkoleń.

   Gmina Podegrodzie liczy prawie 12 tys. mieszkańców. Choć nastawiona jest na ciągły rozwój i modernizację, podobnie jak większość gmin wiejskich wciąż boryka się z trudnościami natury społeczno – zawodowej. Wielu mieszkańców, z różnych przyczyn, pozostaje bezrobotnych. Ograniczenia w podjęciu pracy sprawiają, że osoby te, zmuszone są korzystać ze środków pomocy społecznej. Problemem jest nie tylko wykształcenie, czy kwalifikacje zawodowe, ale także niewystarczająca wiedza na temat aktualnych wymagań rynku pracy. Decyzję o realizacji projektu podjęto, aby jednocześnie ułatwić podopiecznym OPS przełamywanie tych barier oraz przeciwdziałać ich częstej, biernej postawie.

   Realizację projektu rozłożono na dwie sześciomiesięczne tury, które w sumie dały okres jednego roku. Oba etapy miały zbliżoną charakterystykę i uwarunkowania. Zatem, w każdym z nich, podjęto podobne działania.. Konieczność objęcia wsparciem, osób zależnych od pomocy społecznej, pozwoliła na zdefiniowanie celu głównego projektu, czyli aktywizacji społeczno – zawodowej. Uruchomienie tego istotnego procesu, dało szansę dziewięciu podopiecznym na znaczącą zmianę ich obecnej sytuacji życiowej. W pierwszym etapie brało udział czterech, a w drugim pięciu beneficjentów. Osoby te stanowiły grupę docelową, która musiała spełniać określone warunki rekrutacji. Uczestnikami mogli być mieszkańcy: zameldowani w gminie Podegrodzie, korzystający z pomocy społecznej, niepracujący, będący w wieku aktywności zawodowej, a w szczególności osoby długotrwale bezrobotne. Pierwsza czwórka zakwalifikowanych, już w czerwcu odebrała swoje zaświadczenia o uczestnictwie, a także pozytywnym odbyciu szkolenia. Pozostali, jak wspomniano, otrzymają je na grudniowym spotkaniu promocyjno – podsumowującym. Projekt zawierał szereg działań, dzięki którym jego beneficjenci zyskali wiedzę do radzenia sobie z własnymi ograniczeniami, wzmocnili poczucie wiary we własne siły oraz nabyli nowe, konkretne kwalifikacje. Przede wszystkim jednak, odzyskali samodzielność społeczno – zawodową. Zaplanowane przedsięwzięcia objęły: grupowy trening kompetencji społecznych, konsultacje z psychologiem, warsztaty z doradcą zawodowym, jak również zajęcia z pedagogiem. Duży nacisk kładziono na indywidualną pracę z podopiecznymi. Nadzór nad ich działaniami i postępami powierzono pracownikom socjalnym, którzy realizowali swoje zadania przy pomocy kontraktów socjalnych. Dodatkowo, uczestnicy projektu mieli możliwość wyboru jednego z trzech kursów, opracowanych na podstawie analizy ofert, pojawiających się na lokalnym rynku pracy. Były to kursy: kasjer, magazynier oraz opiekunka. W celu pełniejszego przygotowania, do podjęcia zatrudnienia, beneficjentom zostały sfinansowane badania z zakresu medycyny pracy, zgodnie z wybranym wcześniej kursem zawodowym. Jednocześnie, uczestnikom wypłacono zasiłki celowe, stanowiące wkład własny OPS w Podegrodziu.

   Rezultaty, które udało się osiągnąć poprzez realizację projektu, są bardzo dobrą prognozą na przyszłość. Dziewięcioosobowa grupa uczestników zyskała konkretne umiejętności, które w dużym stopniu ułatwią jej znalezienie i podjęcie pracy. Wytrwała nauka oraz pomoc ze strony specjalistów, pozwoliły jej też na wypracowanie zawodowego wizerunku, atrakcyjnego dla potencjalnych pracodawców. Kluczowe rezultaty ma przynieść jednak aktywizacja społeczna, której poziom będzie zależał od właściwego zaangażowania uczestników oraz wykorzystania nabytej wiedzy i kwalifikacji w ich codziennym życiu.

   Z uwagi na wciąż istniejące bariery, przed którymi stoją podopieczni OPS oraz pozytywne efekty zrealizowanych już działań, planuje się dalsze wykorzystanie dotacji unijnych w projekcie na lata 2010 – 2012.

 

  

 

2049058