Przejdź do treści
Przejdź do stopki

V Gminne Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością w Podegrodziu

AKTUALNOŚCI

Treść

„Żyjemy w ciągłym pośpiechu, dzisiaj wszystko musi szybko iść. Nikt nie ma czasu, myślimy tylko o sobie. Nie pozwól zapędzić się w bezsensownej gonitwie.”

 

Takie przesłanie popłynęło od uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Promyk” w Gostwicy do dzieci i młodzieży ze szkół w gminie Podegrodzie podczas obchodów V. Gminnych Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością pod patronatem wójta Gminy Podegrodzie, Pana Stanisława Banacha, zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodziców Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” i Warsztat Terapii Zajęciowej w Gostwicy.

 

Pierwszą część „Dni Godności…”  (21 maja) zainaugurował chór „Wiolino” pod dyrekcją Pani Małgorzaty Liber wzruszającą piosenką „Bóg się mamo nie pomylił” autorstwa Tomasza Misia.   Zgromadzonych przywitał zastępca wójta, Stanisław Mazur, który podkreślił znaczenie działań Stowarzyszenia „Promyk” i WTZ w Gostwicy włączający szkoły z gminy Podegrodzie we wspólne projekty. Młodzież wraz z nauczycielami i dyrektorami szkół oraz zaproszonymi gośćmi obejrzała poruszający spektakl „Dajesz?”, przygotowany przez uczestników i pracowników WTZ, wyreżyserowany przez Lidię Kowalczyk. Aktorzy przekonywali, że „…życie mamy tylko jedno, a przecież we wszystkim można znaleźć tyle piękna. Właściwie samo to, że się żyje, jest czymś cudownym.”

 

W programie „Dni…” znalazł się również film poświęcony działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej, który w zeszłym tygodniu świętował 15-lecie pracy. W filmie przedstawiono pracę uczestników Warsztatu i prowadzoną rehabilitację społeczną i zawodową z uwzględnieniem działalności artystycznej oraz szkoleń i praktyk, a także wypowiedzi rodziców i opiekunów podopiecznych Warsztatu.

 

Zgromadzeni goście spotkali się również z artystą malującym stopami – Stanisławem Kmiecikiem i jego żoną, Moniką Woszczyńską-Kmiecik. Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem który sam prowadzi nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4x4. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 roku jako stypendysta a od 2005 roku został członkiem zrzeszonym. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK. W Polsce sprzedażą kartek i kalendarzy z motywami malowanymi przez niepełnosprawnych artystów jak i dbaniem o rodzimych twórców zajmuje się wydawnictwo A.M.U.N. z Raciborza - z którym współpracuje od początku jego działalności - od roku 1993. Jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo „Amun", jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością. Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca artysty zajęła III miejsce. Jest to ogromny sukces twórcy AMUN-u i promocja Polski za granicą. Mieszka w Krakowie. (informacja na podst. http://www.kmiecik.virgo.com.pl)

 

W trakcie „Dni Godności…” ogłoszono wyniki konkursu literackiego „Niepełnosprawność w literaturze, filmie… i życiu”.  Konkurs spotkał się z bardzo dużym odzewem  - wpłynęły 33 prace, w tym 7 wierszy, ze szkół podstawowych w Brzeznej-Litaczu, Brzeznej, Długołęce-Świerkli, Olszance, Podegrodziu, Gostwicy i Olszanie. Jury w składzie Barbara Kula, Małgorzata Janur i Marta Wiktor orzekło, że nagrodzeni uczestnicy konkursu wykazali się dojrzałym podejściem do trudnego tematu i dużą wrażliwością, a prace posiadały twórczy charakter oraz wyraźne walory literackie. Na uwagę zasługiwała oryginalność w podejściu do tematu i różnorodność form wypowiedzi powiązana z poprawnością stylistyczną i językową. Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać trzy nagrody i jedno wyróżnienie w kategorii poezja i cztery nagrody oraz dwa wyróżnienia w kategorii proza.  

 

Wyróżnienia w kategorii proza:

  1. Izabela Szelec ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej za pracę „Do wszystkich matek tych wyjątkowo innych osób”
  2. Kacper Fryzowicz ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu za pracę „Niepełnosprawność: nowa nadzieja”

Nagrody w kategorii proza:

  1. I miejsce Milena Witkowska ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej za pracę „Spacer”
  2. II miejsce

Aleksandra Zielińska ze Szkoły Podstawowej w Gostwicy za pracę bez tytułu

Katarzyna Szabla ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu za pracę „Każdy ma prawo do szczęścia”

  1. III miejsce Gabriela Ochałek ze Szkoły Podstawowej w Gostwicy za pracę bez tytułu

Wyróżnienie w kategorii wiersz:

  1. Beata Koszyk ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu za wiersze „Sprawność”, Docenić”, „Moja siła”

Nagrody w kategorii wiersz:

  1. I miejsce Patrycja Świgut ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej za wiersze „Chociaż nie widzę”, „Cisza”, Ja”
  2. II miejsce Martyna Kasprzycka ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu za wiersze „ Czegoś brak”, „Zobacz”, „Ptak (autyzm)”
  3. III miejsce Karolina Maciuszek ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu za wiersze „Radość istnienia”, „Barwy człowieka niepełnosprawnego”, Kim są”

 

22 maja przedstawieniem „Dajesz?” w wykonaniu podopiecznych WTZ rozpoczęto drugi dzień obchodów Gminnych Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością. Występ zachwycił uczniów szkół podstawowych (klasy 1-3), którzy razem ze swoimi nauczycielami gromkimi brawami nagrodzili grę aktorską. Dzieci ze szkół podstawowych wzięły udział w teście na znajomość bajki terapeutycznej „Papużki nierozłączki”, traktującej o osobach z dziecięcym porażeniem mózgowym. Zapoznanie się  z tą bajką było warunkiem uczestnictwa w konkursie plastycznym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Promyk”. Do konkursu wpłynęło 45 prac ze wszystkich szkół w gminie Podegrodzie. Komisja konkursowa w składzie Komisja konkursowa w składzie – Teresa Cabała, Jacek Kula, i Szczepan Owsianka przyznała trzy wyróżnienia i trzy nagrody.

Wyróżnienia:

  1. Gabriela Oleś ze Szkoły Podstawowej w Stadłach za pracę „Moja rodzina”
  2. Patrycja Bobak ze Szkoły Podstawowej Olszanie za pracę „Czworonożny przyjaciel”
  3. Jan Gomółka ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej, za pracę „Jazda konna”

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przyznali wyróżnienie Mariuszowi Rembiaszowi ze Szkoły Podstawowej w Brzeznej, za pracę „Tutuś” i Emilka

Nagrody:

I miejsce – Wiktoria Jabrocka ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu, za pracę „Mój przyjaciel”

II miejsce – Emilia Bieryt ze Szkoły Podstawowej w Gostwicy, za pracę „Siostry”

III miejsce – Karol Pasiut ze Szkoły Podstawowej w Olszance, za pracę „Motylek”

Uczniowie spotkali się także z artystą malującym stopami, Stanisławem Kmiecikiem, któremu towarzyszyła ośmioletnia Martynka Gruca, która również maluje stopami. Zarówno dzieci, jak i pozostali zgromadzeni widzowie byli pod olbrzymim wrażeniem talentu obojga artystów, którzy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem i odpowiadali na pytania dzieci.

Przygotowanie tak różnorodnego programu nie byłoby możliwe bez dofinansowania przez Urząd Gminy w Podegrodziu w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w roku 2019, ani bez wsparcia firm i instytucji, które rzeczowo i finansowo wsparły tę inicjatywę, a są nimi: Gmina Podegrodzie, Bank Spółdzielczy w Podegrodziu, Firma Handlowo-Usługowa „Gród” – Państwo Zofia i Wiesław Czop, sklep Groszek w Gostwicy – Pani Krystyna Plata, Salon jubilerski „Sezam biżuterii” - Państwo Barbara i Bogdan Buczek, „Pilula" S.C. Apteka Państwo Małgorzata i Marek Piękoś, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Państwa Jadwigi i Józefa Konstantych, Firma Usługowo-Handlowa „Kardan” Państwa Barbary i Tadeusza Więcławek, oraz Inter-Styl Pana Janusza Rusnaka.

Organizatorzy wyrażają wdzięczność wszystkim partnerom, sponsorom, darczyńcom i wolontariuszom za okazane wsparcie – i już dziś zapraszają na kolejną edycję Gminnych Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością – za rok.

Urszula Potoniec-Mędoń, zdjęcia: Olga Głuc

1834481