Pamiętaj o zakazie spalania odpadów zielonych!
Treść
Ładna pogoda sprzyja wiosennym porządkom w przydomowych ogródkach oraz wokół posesji domowych. Przypominamy jednak o zakazie spalania odpadów zielonych.
System gospodarowania odpadami komunalnymi, który obowiązuje na terenie Gminy Podegrodzie zapewnia również odbiór odpadów biodegradowalnych oraz zielonych.
Mając na uwadze § 4 ust. 3 oraz 21 Uchwały nr XII/127/2015 Rady gminy Podegrodzie z dnia 1 grudnia 2015 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Podegrodzie, który zobowiązuje właściciela nieruchomości do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów w tym również odpadów ulegających biodegradacji oraz odpadów zielonych oraz załącznika nr 1 do Uchwały nr XXXII/451/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 roku w sprawie Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego zakazuje również spalania na powierzchni ziemi odpadów zielonych i pozostałości roślinnych z ogródków.
W związku z powyższym spalanie traw, liści oraz innych odpadów zielonych w przydomowych ogródkach, które powstały w czasie wiosennych porządków jest całkowicie bezzasadne i zabronione. Osoba, która spala odpady zielone, liście, gałęzie w ogrodzie może zostać ukarana mandatem
w wysokości do 500 zł lub grzywną w wysokości 5000 zł. Natomiast Art. 191. ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach mówi: Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny.
Zakaz spalania podyktowany jest nie tylko dobrym sąsiedztwem i względami bezpieczeństwa, ale również ekologią. Wypalanie ma szkodliwy wpływ na glebę. Ogień wyjaławia ją, a ponadto zabija zwierzęta i mikroorganizmy.
Co można jeszcze zrobić z odpadami zielonymi?
Najprostszym sposobem jest założenie kompostownika, który można ponowie wykorzystać m.in. do nawożenia roślin. Kompostowanie jest to jedna z najlepszych metod powtórnego wykorzystania odpadów. Pozwala zmniejszyć o 30-50% ilość odpadów wywożonych na wysypiska. W przydomowym kompostowniku można przetworzyć nawet 300 kg odpadów w ciągu roku. Prawidłowo przygotowany kompost jest przyjemny w dotyku, a zapachem przypomina ściółkę leśną.
Co można kompostować: |
Odpady z kuchni |
Odpady z ogrodów, ogródków, podwórek itp. |
Co można wyrzucać:
|
Co można wyrzucać:
|
|
Co wyrzucamy ostrożnie lub w małych ilościach:
|
Co wyrzucamy ostrożnie lub w małych ilościach:
|
|
Czego nie wolno wyrzucać:
|
Czego nie wolno wyrzucać:
|
Zgłaszanie podejrzenia spalania odpadów w domowych paleniskach – Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami, tel. 18 448 49 51, bezpośrednio do Ekodoradcy, tel. 575 540 140 lub Komisariat Policji w Starym Sączu, tel. 47 833 54 00.
Podejrzenie spalania odpadów w przedsiębiorstwach należy kierować do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który jest organem właściwym do kontrolowania przedsiębiorców, tel. (12) 422-48-95 lub (12) 421-33-64,również Delegatura Nowy Sącz, tel. 18 443 80 27.
Spalanie odpadów na powierzchni ziemi (w tym odpadów zielonych np. liście, gałęzie) – zgłoszenia należy kierować na Komisariat Policji w Starym Sączu, tel. 47 833 54 00.