Przejdź do treści
Przejdź do stopki

1 marca - Światowy Dzień Obrony Cywilnej

AKTUALNOŚCI

Treść

Światowy Dzień Obrony Cywilnej jest obchodzony corocznie 1 marca. Święto to zostało ustanowione w 1990 roku przez zgromadzenie ogólne Międzynarodowej Organizacji Obrony Cywilnej.

Obchody tego Dnia są okazją do:
– podkreślenia znaczenia obrony cywilnej i podnoszenia świadomości społecznej w tym zakresie,
– uznania wysiłku  i dokonań wszystkich krajowych służb, odpowiedzialnych za zwalczanie klęsk żywiołowych.

Ochrona ludności jest jednym z podstawowych obowiązków państwa. Jej celem jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego w sytuacjach zagrożeń naturalnych lub spowodowanych przez człowieka, w tym militarnych. Dlatego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powstała ustawa, która tworzy nowoczesny, kompleksowy, całodobowy system ochrony ludności i obrony cywilnej w naszym kraju.

Przepisy zawarte w ustawie skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli, nie naruszając przy tym ich wolności. Ich kluczowym celem jest zagwarantowanie takiego samego poziomu ochrony zarówno w czasie pokoju, jak i w sytuacjach kryzysowych.

Obszar związany z ochroną ludności i obroną cywilną od dłuższego czasu wymagał kompleksowego uregulowania, dostosowanego do zmieniających się realiów oraz pojawiających się nowych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. Wejście w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny stworzyło dodatkową lukę prawną w tym zakresie, gdyż zniesione zostały przepisy dotyczące funkcjonowania obrony cywilnej oraz roli Szefa Obrony Cywilnej Kraju.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w wyniku prac prowadzonych od początku 2024 roku, opracowano ustawę, która wprowadza kompleksowy system ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce.

Struktura tego systemu została oparta przede wszystkim na już istniejących zasobach, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne środki. Obejmuje to w szczególności zasoby Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, jednostek zarządzania kryzysowego, systemu powiadamiania ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz organizacji pozarządowych.

Zadania określone w ustawie dotyczą działań związanych z przygotowaniem organów administracji publicznej do realizacji obowiązków w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej, a także z reagowaniem na potencjalne zagrożenia.

Ustawa określa m.in.: 

  • zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; 
  • organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności;
  • zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej;
  • zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach;
  • zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony;
  • zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej. 
     

Przepisy poruszają również kwestię finansowania systemu ochrony ludności i obrony cywilnej, przewidując, że na jego rozwój zostanie przeznaczone co najmniej 0,3 proc. PKB. Dzięki temu Polska będzie dysponować nowoczesnym systemem ochrony ludności i obrony cywilnej, dostosowanym do współczesnych realiów, co przełoży się na większe poczucie bezpieczeństwa obywateli.

Zachęcamy do zapoznania się z głównymi założeniami ustawy.

LINK do strony rządowej poświęconej ochronie ludności i obronie cywilnej.

LINK do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

2033391